Inteligentne domy

Inteligentny dom to miejsce, które służy swoim domownikom, a poprzez rozmaite funkcje ułatwia im wykonywanie wielu codziennych czynności. Szybko postępujący rozwój technologii sprawił, że nowoczesne rozwiązania wkraczają do naszych domów i są dostępne praktycznie na wyciągnięcie ręki. Inteligentny dom to wysoki komfort, bezpieczeństwo i oszczędność. Czy można chcieć czegoś więcej? Komfort i wygoda, bo już za sprawą jednego ruchu ręki możecie podnieść jednocześnie wszystkie rolety w oknach lub włączyć ulubioną muzykę w poszczególnych pokojach. Bezpieczeństwo, bo gdy tylko ktoś podejrzany będzie kręcił się po ogrodzie, czujniki ruchu natychmiast przekażą informację alarmową do systemu. Gdy domownicy wyjadą na urlop, system automatycznie odetnie dopływ wody w kuchni i łazience, zabezpieczając tym samym dom przed zalaniem. W końcu oszczędność przejawiająca się w automatycznym wyłączaniu światła, czy zmniejszaniu temperatury pomieszczeń podczas nieobecności w domu.

Zaprojektowany przez nas inteligentny dom zapewnia swoim mieszkańcom wiele praktycznych funkcji, takich jak:

Inteligentne i eleganckie włączniki. W pomieszczeniach inteligentnego domu instalowane są tzw. przyciski wielokrotne. Jeden taki przycisk może zastąpić nawet kilkanaście włączników stosowanych w tradycyjnych instalacjach elektrycznych. Może być zaprogramowany w dowolny sposób, tak aby sterował oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, klimatyzacją lub dowolną inną funkcją inteligentnego domu.

Sterowanie oświetleniem. Sterowanie pojedynczymi obwodami oraz wieloma grupami oświetleń (załącz/wyłącz oraz oświetlenia ściemniane). Obsługa scen świetlnych.

Sterowanie roletami. Pozwala m.in. na otwarcie lub zamknięcie wszystkich rolet w domu jednocześnie, naciskając tylko jeden przycisk.

Sterowanie ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. Możliwość personalizowania dla poszczególnych domowników temperatury pomieszczeń, automatyczne wyłączanie grzejnika po otwarciu okna, zmniejszanie temperatury w domu podczas nieobecności mieszkańców.

Gniazda sterowane. Niektóre gniazda w domu mogą być niezależnie sterowane. Do takiego gniazda możemy podłączyć np. żelazko – wówczas wychodząc z domu, system zadba aby gniazdo to było na pewno wyłączone.

Panel dotykowy. Poprzez elegancki, 12-calowy (lub większy) panel dotykowy wmontowany w ścianę, użytkownik ma dostęp do wszystkich funkcji inteligentnego domu z jednego miejsca. Oprócz tego panel może być wykorzystany jako przeglądarka internetowa, galeria zdjęć, itp.

Funkcja „wyłącz wszystko”. Wychodząc z domu, naciskając tylko jeden przycisk, wyłączają się wszystkie światła w domu, zostają wyłączone gniazda sterowane, zamykają się wszystkie rolety, zostaje zmniejszona temperatura w pomieszczeniach, uzbraja się alarm.

Informacja o niedomkniętych oknach. Po wywołaniu funkcji „wyłącz wszystko”, sygnał akustyczny informuje, że jedno z okien nie zostało zamknięte. Dokładna informacja o lokalizacji niedomkniętego okna zostaje zaprezentowana na wizualizacji dostępnej na panelu dotykowym.

Automatyczne zamykanie okien dachowych. W przypadku wykrycia przez stację pogodową opadów deszczu, wszystkie okna dachowe zostają automatycznie zamknięte, aby uniknąć zalania.

Czujki ruchu. Automatyczne sterowanie oświetleniem po wykryciu ruchu w miejscach, gdzie jego każdorazowe włączanie i wyłączanie mogłoby być uciążliwe – ciągi komunikacyjne, spiżarnia, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze, itp.

Funkcja „panika”. Funkcja zaprogramowana tak, aby jednocześnie zapalała wszystkie światła w pomieszczeniach i na terenie wokół domu – może być uruchamiana z przycisku zainstalowanego np. przy łóżku domownika w przypadku gdy ktoś niepowołany pojawi się na terenie obiektu.

Symulacja obecności domowników. Podczas urlopu mieszkańców, inteligentny dom może samodzielnie sterować określonymi grupami oświetlenia (lub innymi funkcjami systemu), imitując obecność domowników.

Integracja tradycyjnej skrzynki na listy z systemem inteligentnego domu. Po pojawieniu się nowego listu w skrzynce pocztowej, na panelu dotykowym pojawia się informacja „Masz nową pocztę”.

Integracja wideodomofonu z systemem inteligentnego domu. Podczas nieobecności domowników, zdjęcie każdej osoby dzwoniącej do domofonu przesyłane jest automatycznie na e-mail właściciela.